
Proč používat krém na boty?
Krémy jsou všeobecně považovány za nejlepší prevenci před popraskáním přírodních materiálů jako je kůže, neboli useň. Přírodní kůže přichází při procesu činění o své přirozené součásti zaručující elasticitu, a to o tuky a vodu v kolagenní struktuře vláken. Tím, že je obuv často v kontaktu s vodou a nebo i tím, že je obuv nošena a pak vyschne, dochází ke zkracování vláken a následnému riziku popraskání. Proto je důležité průběžně tyto zvláčňující látky materiálu dodávat.
Při správném a pravidelném ošetřování se prodlouží nejen dobrý vzhled materiálu obuvi, ale také životnost obuvi! Obuv ošetřená krémem nebo balzámem přirozeně odpuzuje vodu, proto vám nepoteče do bot a většina z krémů a balzámů také omezuje tvorbu tzv. map od soli, což oceníte hlavně v zimě.
Krémy a balzámy (mastné přípravky obecně) však nejsou vhodné pro vlasové materiály typu velur-nubuk-semiš. Obuv z broušené kůže, nubuku, veluru (semiše) ošetřujeme speciálními přípravky - renovátory. Tyto materiály jsou choulostivější a hůře odolávají vodě, proto je dobré ošetřovat je také vhodnou impregnací. Výjimku mohou tvořit broušené usně s hydrofobní úpravou. Tyto materiály není možné ošetřovat výrobky, které obsahují vodu. Pokud je ovšem obuv starší a je již obnošená -zvláště pak turistické boty, lze doporučit k doplnění zvláčňujících látek např. bezbarvý balzám, krém nebo olej.
To byla teorie a v dalším článku si ukážeme jak prakticky ošetřit vycházkové boty, jak nakrémovat a vyleštit společenské boty, jak ošetřit a vyživit turistické boty- pohorky a zvláště pro dámy, ukážeme jak pečovat o kozačky a celkově vyšší obuv.